Panasonic Electronic Components EEE-TKE102UAM
EEE-TKE102UAM picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TKE102UAM
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-TKE102UAM.pdf
Availability of EEE-TKE102UAM
QUANTITY
EEE-TKE102UAM Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TKE102UAM
Internal Part NumberEIS-EEE-TKE102UAM
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current825mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TKE102UAM
Related LinksEEE-TK, EEE-TKE102UAM Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TKE102UAM Details Description
Related parts for EEE-TKE102UAM
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 8-QFN datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 324FBGA datasheet.pdf
METAL DUSTCAP FOR 9P D-SUB datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2413 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 2% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf