Panasonic Electronic Components EEF-CD0D101XE
EEF-CD0D101XE picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD0D101XE
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-CD0D101XE.pdf
Availability of EEF-CD0D101XE
QUANTITY
EEF-CD0D101XE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD0D101XE
Internal Part NumberEIS-EEF-CD0D101XE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap CD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD0D101XE
Related LinksEEF-CD, EEF-CD0D101XE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD0D101XE Details Description
Related parts for EEF-CD0D101XE
AC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP MICA 400PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8HTSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf