Panasonic Electronic Components EEF-CD0E820R
EEF-CD0E820R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD0E820R
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-CD0E820R.pdf
Availability of EEF-CD0E820R
QUANTITY
EEF-CD0E820R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD0E820R
Internal Part NumberEIS-EEF-CD0E820R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD0E820R
Related LinksEEF-CD, EEF-CD0E820R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD0E820R Details Description
Related parts for EEF-CD0E820R
FOOT CYLINDRICAL 1.575" DIA BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 361K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC VERTICAL STACKER PF 14MM datasheet.pdf
RES SMD 9.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOD IGBT 600V 100A POWIR ECO 2 datasheet.pdf