Panasonic Electronic Components EEF-CD1C6R8R
EEF-CD1C6R8R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD1C6R8R
Brief Description
CAP POLYMER 6.8UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEF-CD1C6R8R.pdf
Availability of EEF-CD1C6R8R
QUANTITY
EEF-CD1C6R8R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD1C6R8R
Internal Part NumberEIS-EEF-CD1C6R8R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD1C6R8R
Related LinksEEF-CD, EEF-CD1C6R8R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD1C6R8R Details Description
Related parts for EEF-CD1C6R8R
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
HS ASSY A-TEMP CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf