Panasonic Electronic Components EEF-FD0G390R
EEF-FD0G390R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-FD0G390R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 39UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEF-FD0G390R.pdf
Availability of EEF-FD0G390R
QUANTITY
EEF-FD0G390R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-FD0G390R
Internal Part NumberEIS-EEF-FD0G390R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap FD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-FD0G390R
Related LinksEEF-FD, EEF-FD0G390R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-FD0G390R Details Description
Related parts for EEF-FD0G390R
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BOOK S LAM WRITEON GRN.69" 10PK datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 40A 120VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 165MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BUZZER 28-48VAC 85-95DB PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf