Panasonic Electronic Components EEF-HD0K680R
EEF-HD0K680R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-HD0K680R
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD
Datasheet Download
EEF-HD0K680R.pdf
Availability of EEF-HD0K680R
QUANTITY
EEF-HD0K680R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-HD0K680R
Internal Part NumberEIS-EEF-HD0K680R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap HD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating8V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-HD0K680R
Related LinksEEF-HD, EEF-HD0K680R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-HD0K680R Details Description
Related parts for EEF-HD0K680R
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.36KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf