Panasonic Electronic Components EEF-SE0E331R
EEF-SE0E331R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SE0E331R
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SE0E331R.pdf
Availability of EEF-SE0E331R
QUANTITY
EEF-SE0E331R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SE0E331R
Internal Part NumberEIS-EEF-SE0E331R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SE0E331R
Related LinksEEF-SE, EEF-SE0E331R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SE0E331R Details Description
Related parts for EEF-SE0E331R
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf