Panasonic Electronic Components EEF-SE0J181R
EEF-SE0J181R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SE0J181R
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEF-SE0J181R.pdf
Availability of EEF-SE0J181R
QUANTITY
EEF-SE0J181R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SE0J181R
Internal Part NumberEIS-EEF-SE0J181R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SE0J181R
Related LinksEEF-SE, EEF-SE0J181R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SE0J181R Details Description
Related parts for EEF-SE0J181R
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL PCB 30GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 420K 28QSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf