Panasonic Electronic Components EEF-SL0E101ER
EEF-SL0E101ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SL0E101ER
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SL0E101ER.pdf
Availability of EEF-SL0E101ER
QUANTITY
EEF-SL0E101ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SL0E101ER
Internal Part NumberEIS-EEF-SL0E101ER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SL0E101ER
Related LinksEEF-SL, EEF-SL0E101ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SL0E101ER Details Description
Related parts for EEF-SL0E101ER
REGULATOR 2.5V 9A SIP VERT HZ HT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3 60POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMC datasheet.pdf
OSC XO 32.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf