Panasonic Electronic Components EEF-SL0E101R
EEF-SL0E101R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SL0E101R
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SL0E101R.pdf
Availability of EEF-SL0E101R
QUANTITY
EEF-SL0E101R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SL0E101R
Internal Part NumberEIS-EEF-SL0E101R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)