Panasonic Electronic Components EEF-SX0D271R
EEF-SX0D271R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SX0D271R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-SX0D271R.pdf
Availability of EEF-SX0D271R
QUANTITY
EEF-SX0D271R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SX0D271R
Internal Part NumberEIS-EEF-SX0D271R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SX0D271R
Related LinksEEF-SX, EEF-SX0D271R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SX0D271R Details Description
Related parts for EEF-SX0D271R
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20TSSOP datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf