Panasonic Electronic Components EEF-SX0D331XE
EEF-SX0D331XE picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SX0D331XE
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-SX0D331XE.pdf
Availability of EEF-SX0D331XE
QUANTITY
EEF-SX0D331XE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SX0D331XE
Internal Part NumberEIS-EEF-SX0D331XE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SX0D331XE
Related LinksEEF-SX, EEF-SX0D331XE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SX0D331XE Details Description
Related parts for EEF-SX0D331XE
IC ESCC 44PLCC datasheet.pdf
ESD HANDLER 12X4X2-3/4 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf