Panasonic Electronic Components EEF-SX0D331XR
EEF-SX0D331XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SX0D331XR
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-SX0D331XR.pdf
Availability of EEF-SX0D331XR
QUANTITY
EEF-SX0D331XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SX0D331XR
Internal Part NumberEIS-EEF-SX0D331XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SX0D331XR
Related LinksEEF-SX, EEF-SX0D331XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SX0D331XR Details Description
Related parts for EEF-SX0D331XR
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO AMP MONO 3W 9UTQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 260UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO-214AC datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf