Panasonic Electronic Components EEF-SX0E391R
EEF-SX0E391R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SX0E391R
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SX0E391R.pdf
Availability of EEF-SX0E391R
QUANTITY
EEF-SX0E391R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SX0E391R
Internal Part NumberEIS-EEF-SX0E391R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SX0E391R
Related LinksEEF-SX, EEF-SX0E391R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SX0E391R Details Description
Related parts for EEF-SX0E391R
JUMPER-H1502TR/A3048S/H1502TR 4" datasheet.pdf
FILTER LINE RFI COMPACT WIRE 1A datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.5V 0.15A 8DFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 22.1MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-JACK BNC 50OHM datasheet.pdf