Panasonic Electronic Components EEF-UD0D181R
EEF-UD0D181R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0D181R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0D181R.pdf
Availability of EEF-UD0D181R
QUANTITY
EEF-UD0D181R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0D181R
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0D181R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap UD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0D181R
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0D181R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0D181R Details Description
Related parts for EEF-UD0D181R
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8K USB LS PERIPH 40DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 4POS OR datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" SGL 660NM RED SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL 2MM T/H 8AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PLASTIC MAG FOR CMS-P1 PLOTTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf