Panasonic Electronic Components EEF-UD0D181XR
EEF-UD0D181XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0D181XR
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0D181XR.pdf
Availability of EEF-UD0D181XR
QUANTITY
EEF-UD0D181XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0D181XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0D181XR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0D181XR
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0D181XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0D181XR Details Description
Related parts for EEF-UD0D181XR
CONN SCSI .085" MALE 14POS datasheet.pdf
CABLE ASSEM FIBER FSD-FSD 1METER datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
ABS SIG CONDITION UNAMP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CRYSTAL 27MHZ SMD datasheet.pdf