Panasonic Electronic Components EEF-UD0D391LR
EEF-UD0D391LR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0D391LR
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0D391LR.pdf
Availability of EEF-UD0D391LR
QUANTITY
EEF-UD0D391LR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0D391LR
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0D391LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)