Panasonic Electronic Components EEF-UD0E151XR
EEF-UD0E151XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0E151XR
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0E151XR.pdf
Availability of EEF-UD0E151XR
QUANTITY
EEF-UD0E151XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0E151XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0E151XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0E151XR
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0E151XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0E151XR Details Description
Related parts for EEF-UD0E151XR
ROUND STANDOFF 6-32 S STEEL 3/8" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 409MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 45D THR datasheet.pdf
1.25MM M HSG 34POS SMT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf