Panasonic Electronic Components EEF-UD0G121XR
EEF-UD0G121XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0G121XR
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0G121XR.pdf
Availability of EEF-UD0G121XR
QUANTITY
EEF-UD0G121XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0G121XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0G121XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0G121XR
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0G121XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0G121XR Details Description
Related parts for EEF-UD0G121XR
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR DIFF 4-SIP datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 120/208V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf