Panasonic Electronic Components EEF-UE0D561ER
EEF-UE0D561ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0D561ER
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0D561ER.pdf
Availability of EEF-UE0D561ER
QUANTITY
EEF-UE0D561ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0D561ER
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0D561ER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0D561ER
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0D561ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0D561ER Details Description
Related parts for EEF-UE0D561ER
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0606 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE POWERSO-10 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 6A D01 FUSE GREEN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOT23 datasheet.pdf