Panasonic Electronic Components EEF-UE0E471ER
EEF-UE0E471ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0E471ER
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0E471ER.pdf
Availability of EEF-UE0E471ER
QUANTITY
EEF-UE0E471ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0E471ER
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0E471ER
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap UE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0E471ER
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0E471ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0E471ER Details Description
Related parts for EEF-UE0E471ER
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.80V SOT143-4 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/08/270GH 3.2 BK datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 3500 Gates, 323MHz, 224-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf