Panasonic Electronic Components EEF-UE0G221XR
EEF-UE0G221XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0G221XR
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0G221XR.pdf
Availability of EEF-UE0G221XR
QUANTITY
EEF-UE0G221XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0G221XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0G221XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0G221XR
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0G221XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0G221XR Details Description
Related parts for EEF-UE0G221XR
SCREW ADJUSTMNT REPLACEMENT KT35 datasheet.pdf
IC CTRLR MULTIPHASE VRM10 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC EMBEDDED CNTRLR 128-LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 10W DO213AA datasheet.pdf