Panasonic Electronic Components EEG-A1H103CKE
EEG-A1H103CKE picture photo
Mfg. Part Number
EEG-A1H103CKE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
EEG-A1H103CKE.pdf
Availability of EEG-A1H103CKE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEG-A1H103CKE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEG-A1H103CKE
Internal Part NumberEIS-EEG-A1H103CKE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAA
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.79A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEG-A1H103CKE
Related LinksEEG-A1, EEG-A1H103CKE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEG-A1H103CKE Details Description
Related parts for EEG-A1H103CKE
PHOTODIODE 860NM 3MM CLEAR datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 23 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf