Panasonic Electronic Components EEG-A2E103HLE
EEG-A2E103HLE picture photo
Mfg. Part Number
EEG-A2E103HLE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
EEG-A2E103HLE.pdf
Availability of EEG-A2E103HLE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEG-A2E103HLE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEG-A2E103HLE
Internal Part NumberEIS-EEG-A2E103HLE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAA
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.75A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEG-A2E103HLE
Related LinksEEG-A2, EEG-A2E103HLE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEG-A2E103HLE Details Description
Related parts for EEG-A2E103HLE
IC COUNTER BINARY SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 YELLOW TH datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/2W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
IC MIXER SUB-HARMONIC DIE datasheet.pdf
50POS M WATER RES FRONT MTG. datasheet.pdf