Panasonic Electronic Components EEH-ZA1E101XP
EEH-ZA1E101XP picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZA1E101XP
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY HYB 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEH-ZA1E101XP.pdf
Availability of EEH-ZA1E101XP
QUANTITY
EEH-ZA1E101XP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZA1E101XP
Internal Part NumberEIS-EEH-ZA1E101XP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Video FilePanasonic Hybrid Capacitors
Featured ProductEEH-ZA and EEH-ZC Series Aluminum Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZA1E101XP
Related LinksEEH-ZA, EEH-ZA1E101XP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZA1E101XP Details Description
Related parts for EEH-ZA1E101XP
8-PIN TEST CLIP GOLD DIP .30" datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1000V 500A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
23 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
EJECTOR HANDLE VME CARD GUIDES datasheet.pdf
SLIT ADHESIVE SLEEVE .20" DIA datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf