Panasonic Electronic Components EEH-ZA1H100R
EEH-ZA1H100R picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZA1H100R
Brief Description
CAP POLYMER HYB 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEH-ZA1H100R.pdf
Availability of EEH-ZA1H100R
QUANTITY
EEH-ZA1H100R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZA1H100R
Internal Part NumberEIS-EEH-ZA1H100R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZA1H100R
Related LinksEEH-ZA, EEH-ZA1H100R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZA1H100R Details Description
Related parts for EEH-ZA1H100R
DIODE ZENER 18V 150MW EMD2 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (BB-118-38) SPM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf