Panasonic Electronic Components EEH-ZA1J100P
EEH-ZA1J100P picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZA1J100P
Brief Description
CAP POLYMER HYB 10UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEH-ZA1J100P.pdf
Availability of EEH-ZA1J100P
QUANTITY
EEH-ZA1J100P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZA1J100P
Internal Part NumberEIS-EEH-ZA1J100P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZA1J100P
Related LinksEEH-ZA, EEH-ZA1J100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZA1J100P Details Description
Related parts for EEH-ZA1J100P
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf