Panasonic Electronic Components EEH-ZA1J560P
EEH-ZA1J560P picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZA1J560P
Brief Description
CAP POLYMER HYB 56UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEH-ZA1J560P.pdf
Availability of EEH-ZA1J560P
QUANTITY
EEH-ZA1J560P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZA1J560P
Internal Part NumberEIS-EEH-ZA1J560P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZA1J560P
Related LinksEEH-ZA, EEH-ZA1J560P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZA1J560P Details Description
Related parts for EEH-ZA1J560P
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES WIREWOUND .39 OHM 3W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 690MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf