Panasonic Electronic Components EEH-ZA1V270P
EEH-ZA1V270P picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZA1V270P
Brief Description
CAP POLYMER HYB 27UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEH-ZA1V270P.pdf
Availability of EEH-ZA1V270P
QUANTITY
EEH-ZA1V270P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZA1V270P
Internal Part NumberEIS-EEH-ZA1V270P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZA1V270P
Related LinksEEH-ZA, EEH-ZA1V270P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZA1V270P Details Description
Related parts for EEH-ZA1V270P
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 65/130V 250A TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 4A SOT427 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1 OHM 2% AXL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf