Panasonic Electronic Components EEH-ZC1J330P
EEH-ZC1J330P picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZC1J330P
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER HYB 33UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEH-ZC1J330P.pdf
Availability of EEH-ZC1J330P
QUANTITY
EEH-ZC1J330P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZC1J330P
Internal Part NumberEIS-EEH-ZC1J330P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Video FilePanasonic Hybrid Capacitors
Featured ProductEEH-ZA and EEH-ZC Series Aluminum Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesZC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZC1J330P
Related LinksEEH-ZC, EEH-ZC1J330P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZC1J330P Details Description
Related parts for EEH-ZC1J330P
FIXED IND 4.7UH 11.7A 7 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 11POS OR datasheet.pdf
KEY FOB ABS GRAY 3.32"L X 1.87"W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16SOIC datasheet.pdf
HEATSHRK KIT RFL 1/8" COLOR 31PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf