Sullins Connector Solutions EEM10DRYH-S13
EEM10DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EEM10DRYH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EEM10DRYH-S13.pdf
Availability of EEM10DRYH-S13
QUANTITY
EEM10DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM10DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-EEM10DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM10DRYH-S13
Related LinksEEM10D, EEM10DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM10DRYH-S13 Details Description
Related parts for EEM10DRYH-S13
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 16DFN datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 362MA 895 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf