Sullins Connector Solutions EEM10DTMT-S273
EEM10DTMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EEM10DTMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM10DTMT-S273.pdf
Availability of EEM10DTMT-S273
QUANTITY
EEM10DTMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM10DTMT-S273
Internal Part NumberEIS-EEM10DTMT-S273
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM10DTMT-S273
Related LinksEEM10DT, EEM10DTMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM10DTMT-S273 Details Description
Related parts for EEM10DTMT-S273
CONN FFC TOP 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf