Sullins Connector Solutions EEM11DREF
EEM11DREF picture photo
Mfg. Part Number
EEM11DREF
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET
Datasheet Download
EEM11DREF.pdf
Availability of EEM11DREF
QUANTITY
EEM11DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM11DREF
Internal Part NumberEIS-EEM11DREF
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM11DREF
Related LinksEEM1, EEM11DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM11DREF Details Description
Related parts for EEM11DREF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SO datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 10MM datasheet.pdf
1ST GEN ASDM MEMSPEED OSC KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER SENSOR AMPLIFIER PNP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V DO213AA datasheet.pdf