Sullins Connector Solutions EEM12DTAD-S273
EEM12DTAD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EEM12DTAD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM12DTAD-S273.pdf
Availability of EEM12DTAD-S273
QUANTITY
EEM12DTAD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM12DTAD-S273
Internal Part NumberEIS-EEM12DTAD-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM12DTAD-S273
Related LinksEEM12DT, EEM12DTAD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM12DTAD-S273 Details Description
Related parts for EEM12DTAD-S273
LED YELLOW T1 VERTICAL PCB datasheet.pdf
LOCK NUT 0.827" BRASS PG11 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf