Sullins Connector Solutions EEM15DTMD
EEM15DTMD picture photo
Mfg. Part Number
EEM15DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM15DTMD.pdf
Availability of EEM15DTMD
QUANTITY
EEM15DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM15DTMD
Internal Part NumberEIS-EEM15DTMD
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM15DTMD
Related LinksEEM1, EEM15DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM15DTMD Details Description
Related parts for EEM15DTMD
CONN HEADER 6POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
PWR OPTOCOUPLER W/LIGHT INDICAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FUSE - 5AMP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
M804 20C 20#20HD SKT PLUG OM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOD323 datasheet.pdf