Sullins Connector Solutions EEM18DRKH
EEM18DRKH picture photo
Mfg. Part Number
EEM18DRKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM18DRKH.pdf
Availability of EEM18DRKH
QUANTITY
EEM18DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM18DRKH
Internal Part NumberEIS-EEM18DRKH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM18DRKH
Related LinksEEM1, EEM18DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM18DRKH Details Description
Related parts for EEM18DRKH
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.22 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 6DFN datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MF SR HDR ASSY DR 125 VT 08CKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf