Sullins Connector Solutions EEM18DRYI-S13
EEM18DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EEM18DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EEM18DRYI-S13.pdf
Availability of EEM18DRYI-S13
QUANTITY
EEM18DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM18DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-EEM18DRYI-S13
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM18DRYI-S13
Related LinksEEM18D, EEM18DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM18DRYI-S13 Details Description
Related parts for EEM18DRYI-S13
TVS DIODE 13VWM 23.8VC P600 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BVF 7.62HP/04/180F SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CLIP HARNESS ANCHOR datasheet.pdf
CONN HSG JACK 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 P TH RECP datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 50 V datasheet.pdf