Sullins Connector Solutions EEM24DREI
EEM24DREI picture photo
Mfg. Part Number
EEM24DREI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET
Datasheet Download
EEM24DREI.pdf
Availability of EEM24DREI
QUANTITY
EEM24DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM24DREI
Internal Part NumberEIS-EEM24DREI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM24DREI
Related LinksEEM2, EEM24DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM24DREI Details Description
Related parts for EEM24DREI
CONN HEADER 6POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 64POS datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 200W ACC-6L datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf