Sullins Connector Solutions EEM24DRTH-S13
EEM24DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EEM24DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EEM24DRTH-S13.pdf
Availability of EEM24DRTH-S13
QUANTITY
EEM24DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM24DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-EEM24DRTH-S13
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM24DRTH-S13
Related LinksEEM24D, EEM24DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM24DRTH-S13 Details Description
Related parts for EEM24DRTH-S13
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 130MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE 90MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A SO8FL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf
CCP BASE 1 POLE 40A CF PANEL BOA datasheet.pdf