Sullins Connector Solutions EEM24DTBH-S189
EEM24DTBH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EEM24DTBH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM24DTBH-S189.pdf
Availability of EEM24DTBH-S189
QUANTITY
EEM24DTBH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM24DTBH-S189
Internal Part NumberEIS-EEM24DTBH-S189
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM24DTBH-S189
Related LinksEEM24DT, EEM24DTBH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM24DTBH-S189 Details Description
Related parts for EEM24DTBH-S189
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 1008 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 22-18AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
LPP 7.62/02/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf