Sullins Connector Solutions EEM25DRKF
EEM25DRKF picture photo
Mfg. Part Number
EEM25DRKF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM25DRKF.pdf
Availability of EEM25DRKF
QUANTITY
EEM25DRKF Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM25DRKF
Internal Part NumberEIS-EEM25DRKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM25DRKF
Related LinksEEM2, EEM25DRKF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM25DRKF Details Description
Related parts for EEM25DRKF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.35A 190 MOHM datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf