Sullins Connector Solutions EEM25DTBD-S189
EEM25DTBD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EEM25DTBD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM25DTBD-S189.pdf
Availability of EEM25DTBD-S189
QUANTITY
EEM25DTBD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM25DTBD-S189
Internal Part NumberEIS-EEM25DTBD-S189
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM25DTBD-S189
Related LinksEEM25DT, EEM25DTBD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM25DTBD-S189 Details Description
Related parts for EEM25DTBD-S189
MODULE RCVR RFPIC 433MHZ (PKG/5) datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
KIT FOOT ENCORE II 18-DIP datasheet.pdf
IC DAC 8-BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8BIT 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 66POS datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf