Sullins Connector Solutions EEM36DRMH
EEM36DRMH picture photo
Mfg. Part Number
EEM36DRMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 WW
Datasheet Download
EEM36DRMH.pdf
Availability of EEM36DRMH
QUANTITY
EEM36DRMH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM36DRMH
Internal Part NumberEIS-EEM36DRMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM36DRMH
Related LinksEEM3, EEM36DRMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM36DRMH Details Description
Related parts for EEM36DRMH
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/16/180F SN OR datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf