Sullins Connector Solutions EEM36DTMS
EEM36DTMS picture photo
Mfg. Part Number
EEM36DTMS
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM36DTMS.pdf
Availability of EEM36DTMS
QUANTITY
EEM36DTMS Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM36DTMS
Internal Part NumberEIS-EEM36DTMS
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM36DTMS
Related LinksEEM3, EEM36DTMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM36DTMS Details Description
Related parts for EEM36DTMS
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO92 datasheet.pdf
RES 316K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 20POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf