Sullins Connector Solutions EEM40DTMD
EEM40DTMD picture photo
Mfg. Part Number
EEM40DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM40DTMD.pdf
Availability of EEM40DTMD
QUANTITY
EEM40DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM40DTMD
Internal Part NumberEIS-EEM40DTMD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM40DTMD
Related LinksEEM4, EEM40DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM40DTMD Details Description
Related parts for EEM40DTMD
HEADER OPEN .025"DIA .300 22POS datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LAMP INCAND T1.5 GLSS WEDGE 24V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 40 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 2A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf