Panasonic Electronic Components EET-ED2E391CA
EET-ED2E391CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2E391CA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2E391CA.pdf
Availability of EET-ED2E391CA
QUANTITY
EET-ED2E391CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2E391CA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2E391CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-ED
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)383 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2E391CA
Related LinksEET-ED, EET-ED2E391CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2E391CA Details Description
Related parts for EET-ED2E391CA
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf