Panasonic Electronic Components EET-ED2E561DA
EET-ED2E561DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2E561DA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2E561DA.pdf
Availability of EET-ED2E561DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2E561DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2E561DA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2E561DA
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)266 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2E561DA
Related LinksEET-ED, EET-ED2E561DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2E561DA Details Description
Related parts for EET-ED2E561DA
DUCT SLOT PVC BLK 4X2"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL R/A TIN datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf