Panasonic Electronic Components EET-ED2G151DA
EET-ED2G151DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2G151DA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2G151DA.pdf
Availability of EET-ED2G151DA
QUANTITY
EET-ED2G151DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2G151DA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2G151DA
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)884 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2G151DA
Related LinksEET-ED, EET-ED2G151DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2G151DA Details Description
Related parts for EET-ED2G151DA
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE CLR VERT 55MM datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 8MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 16TDFN datasheet.pdf
OSC XO 38.707MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf