Panasonic Electronic Components EET-ED2G181CA
EET-ED2G181CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2G181CA
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2G181CA.pdf
Availability of EET-ED2G181CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2G181CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2G181CA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2G181CA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2G181CA
Related LinksEET-ED, EET-ED2G181CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2G181CA Details Description
Related parts for EET-ED2G181CA
RES ARRAY 3 RES 68 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.50V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf