Panasonic Electronic Components EET-ED2G181DA
EET-ED2G181DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2G181DA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2G181DA.pdf
Availability of EET-ED2G181DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2G181DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2G181DA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2G181DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-ED
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2G181DA
Related LinksEET-ED, EET-ED2G181DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2G181DA Details Description
Related parts for EET-ED2G181DA
SENSOR TILT 25-60DEG TH datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
CONN SOCKET 26PIN TIN W/KEY datasheet.pdf
ANTENNA 915MHZ 1/2WAVE 7" MMCX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 180V 15A TO-3P datasheet.pdf
TVS DIODE 95VWM 176VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf